Објавено на:

(Фото) Траги-комично: Бугарите поставија скулптура “Плачот на една Украинка” – авторот добива закани по живот

t

Српските медиуми се шегуваат со скулптура која била поставена во Софија, а која требало да симболизира Украинка.

“Украинците незадоволни од бугарските споменици и архитекти ,се закануваат со одмазда

Во Софија е поставена контроверзната скулптура „Плачот на една Украинка“.

Поради некоја причина, овој импулс на солидарност не е ценет на украинските социјални мрежи, а нивните корисници сега се закануваат дека ќе го најдат авторот и ќе го „казнат“ целото негово семејство.” – пишува Спутник Србија.

Дали скулптурата личи на Украинка, оценете сами.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави нацистот: Македонија да се извини…

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија…

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија…

Владата на холандскиот премиер Марк Руте на…

Бугарски медиум ги попари властите и историчарите!…

Колку е повулгарна лагата, толку полесно ја…

Бугарското МНР штрајкува за повисоки плати

Вработените во бугарското Министерството за надворешни работи…

Портпаролот на бугарското МНР: Манупулациите на историската…

Сите манипулации што заедничката комисија со Македонија…