Објавено на:

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено способни мажи да ја напуштат државата!

t

Вработена во градскиот совет во Лавов е приведена поради организирање шема за заминување на воено способни мажи од земјата, известува украинската Служба за безбедност.

Локалните медиуми јавуваат дека припадниците на Службата за безбедност на Украина кај неа пронашле 8 милиони гривни (околу 13 милиони рубљи). Таа им ветила на регрутите дека за 47.000 гривни ќе им издаде потврда за неспособност за служба поради инвалидитет, што потоа ќе им овозможи да ја напуштат земјата.

Против осомничената е поведена кривична постапка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…

Кинески двојни аршини: Тајван е Кина, ама…

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи…

Лидерите на Доњецк и Луганск заминаа во…

Лидерите на Доњецката и Луганската народна република,…

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…

(Фото) Прелиминарни резултати од референдумите: Украинските региони…

Референдумите во регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и…