Објавено на:

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено способни мажи да ја напуштат државата!

t

Вработена во градскиот совет во Лавов е приведена поради организирање шема за заминување на воено способни мажи од земјата, известува украинската Служба за безбедност.

Локалните медиуми јавуваат дека припадниците на Службата за безбедност на Украина кај неа пронашле 8 милиони гривни (околу 13 милиони рубљи). Таа им ветила на регрутите дека за 47.000 гривни ќе им издаде потврда за неспособност за служба поради инвалидитет, што потоа ќе им овозможи да ја напуштат земјата.

Против осомничената е поведена кривична постапка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

Зеленска: Сите Украинци ќе станат посилни поради…

Првата дама на Украина Олена Зеленска во…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Шолц: Путин веќе не може да победи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот…