Објавено на:

(Фото) Украинскиот Совет за безбедност информира: Колкав процент од територијата на државата е под руска контрола?

t

Деветти ден трае специјалната воена операција на Русија во Украина, која започна на 24 февруари.

Руските трупи напредуваат, но потешко од очекуваното. Жестоки борби се водат во неколку градови и региони на Украина.


Во јавноста се појави официјален документ од Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, во која Секретарот информира дека 40% од територијата на државата е под руска контрола.

“Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина ги информира структурите на моќ на земјата дека веќе 40% од територијата е под контрола на учтиви и грижливи Руси.

Очигледно, комуникацијата е изгубена, менаџментот е неорганизиран, па размената на информации меѓу безбедносните сили оди преку курирска пошта и гулаби.” – стои во описот на фотографијата од документот.

Се уште нема официјална потврда од Украина дали документот е вистинит.

Погледнете го документот во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…