Објавено на:

(Фото) Уништен е дрон со експлозив: Спречен нов терористички напад во Приднестровје

t

Нов терористички напад на радио-телевизискиот центар „Мајак“ е спречен синоќа во непризнатата Придњестровска Молдавска Република. По тој повод уништен е дрон со експлозив, објави телевизијата ТСВ.

Според телевизијата, дронот носел два килограми пластичен експлозив и пет литри запалива смеса. Експлозивната направа требало да се активира од далечина, со помош на радиосигнал.

Целта беше да се разнесат зградите во кои се наоѓа системот за ладење на трансформаторите. Ова целосно ќе го оневозможи радио-телевизискиот центар.

Беспилотно летало од овој тип може да носи до 20 килограми товар и може да помине растојание до 30 килограми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„ВРАТЕНИТЕ ПИПЕРКИ ЌЕ ГИ РАЗДЕЛЕВ НА СИРОМАШНИТЕ“…

Докторот и поранешен директор на Клиниката за…

Мишел: Потребен ни е мултиполарен свет со…

Тој потенцира и дека Европската Унија ги…

Ковачев: Јавно ќе се објават сите од…

Пратениците во бугарското Народно собрание во прво…

Ердоган се пожали на, како што вели,…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера се…

Лавров до Гутереш: Почнете арбитражна постапка против…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…