(Фото) Утрово вака изгледа една станбена зграда во Киев

t

Станбена зграда во близина на аеродром во Киев била погодена од проектил или ракета рано во саботата, а сликите од местото на настанот покажуваат голем удар на горните катови на облакодерите, објавија светските медиуми.

Надворешните ѕидови на неколку ката се целосно кренати во воздух, a внатрешноста е поцрнета.


Кличко рече дека бројот на жртвите не е познат.

Сликата е објавена на Твитер од Дмитро Кулеба, министер за надворешни работи на Украина.

„Нашиот мирен град преживеа уште една ноќ под напад на руски ракети. Еден од нив погоди станбена зграда во Киев.

Барам од светот целосно да ја изолира Русија, да протера амбасадори, да воведе ембарго на гасот. Да им ја уништи економијата. „Стоп за руските воени злосторници“, напиша тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…