(Фото) Херојот Трајковски испрати прва порака до цела македонската јавност

t

Александар Трајковски по вторпат во својата кариера се покажа како кобен за Италијанците, најпрво во Торино кога одигравме 1:1 во 2017-та година, но што е уште поважно и вчера во историското бараж полуфинале.

Македонија го победи апсолутниот фаворит со 0:1, а херој на вечерта беше Трајковски кој постигна гол во судиското продолжение и со тоа им ја смрзна крвта на сите италијански фудбалски фанови.

Истовремено, офанзивниот фудбалер со овој погодок предизвика еуфорија меѓу македонските навивачи во Палермо и оние кои излегоа низ улиците во Македонија да го слават големиот успех, а сега испрати и прва порака после емоциите кои го донесе кај секој искрен фудбалски фан од нашата земја.

– Ова е за моето семејство и за цела МАКЕДОНИЈА!, – порача стрелецот на голот во Палермо.

Интересно, судбината посака токму Трајковски да биде херој на „Ренцо Барбера“, стадион кој нему му е многу добро познат од времето кога ги бранеше боите на Палермо во италијанската елита.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…

(Видео) Фуркан “го пошљака” Тупанчески: На влезот…

Новинарот Фуркан Салиу денеска од министерот за…

51-годишен кичевчанец тепал и ѝ се заканувал…

На 29.11.2022 во 15.00 часот во Кичево,…

Исмаил: Штајнмајер има функција за шетање по…

Портпаролот на Левица, Реџеп Исламил, на Фејсбук…

Левица Битола: Левица не се извинува никому,…

Една недела Бојкоски не дава отчет зошто…