Објавено на:

(Фото) Ѓоковиќ доби мурал во Косово и Метохија: На него има силна порака за НАТО

t

Муралот на Ѓоковиќ се појави во Ораховац – со силна порака.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ доби мурал во Ораховац, Косово и Метохија.

Муралот го изработи белградскиот уметник Милан Милосављевиќ Дерокс.

„Враќање нема, дури ни за да се фати залет“ – пишува на српски и на италијански покрај ликот на Новак.

„Кога НАТО ја уништи мојата земја без правна основа во 1999 година, јас бев дете. Јас ветив дека ќе го освојам истиот свет на мој начин. И, еве ме денес. Тоа уништување не ме уништи мене, ниту мојот народ. Нашиот дух не е скршен. Сè уште сме среќни и покрај проблемите. Тоа е победа“, изјави во една прилика најдобриот тенисер на планетата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За последен пат ќе го гледаме Надал…

Шпанскиот тенисер се изјасни за својот утрешен…

Ѓоковиќ го освои турнирот во Рим

Новак Ѓоковиќ го освои турнирот во Рим…

Ѓоковиќ: Ова е за мојот народ!

Рим го доживеа пишувањето на тениската историја,…

Ѓоковиќ лесно го ,,скокна” 1/8 финалето и…

Нема дилеми, Новак Ѓоковиќ е во одлична…

Ѓоковиќ: Не знам што ми е

Ѓоковиќ загуби во финалето на Србија Опен…