Објавено на:

(Фото) “Ја закопавте Бугарија” и “Македонија е бугарска”: Големи протести во Софија за спорот со Македонија

t

Два протести се одржуваат вечерва во центарот на Софија. Едниот е во одбрана на националниот интерес на Бугарија во Република Македонија и е најавен како митинг-концерт организиран од партијата ВМРО, а другиот го запре сообраќајот на жолтата калдрма пред зградата на Собранието. Тој е во организација на најмалата парламентарна партија „Вазраждане“ и инсистира на оставка на Владата, јавуваат репортерите на БГНЕС.


ВМОРО излезе во 17.30 часот во т.н „триаголник на моќта“ и вееја бугарски знамиња со плакати: „Киро поднеси оставка“, „Мезија, Тракија, Македонија“, „Одбрани ја Бугарија“.

„Ова е предупредување за митинг. Имаме информации дека на 24 овој месец владата на Кирил Петков се подготвува да го укине ветото за почеток на преговорите за членство на Р Македонија во ЕУ. Доколку тоа се случи ќе го блокираме цела држава“, рече Александар Сиди од ВМРО. Тој категорично го осуди јазикот на омраза кон Бугарија кај нашиот западен сосед. Во моментов целиот простор меѓу зградата на Министерскиот совет и Претседателството е целосно блокиран за сообраќај.

Според почесниот претседател на ВМРО, д-р Красимир Каракачанов, Кирил Петков се надева дека со гласовите на ПП, ДБ и МРФ ќе падне ветото врз Скопје.

„Петков можеби е најнеуспешниот и најсмешниот премиер на Бугарија, но тој е оној кој најдобро ја користи ситуацијата. Се однесува како услужен персонал, а не како премиер на суверена држава“, додаде Каракачанов.
На другиот крај од жолтите поплочувања – околу споменикот на цар Освободител, добро опремени поддржувачи на „Плакати“ со плакати и знамиња бараат оставка од Владата и скандираат „НАТО надвор“.

Според нив, владата на Кирил Петков не успеала да управува со земјата и во последните месеци повеќе време потрошила на војната во Украина отколку на домашните проблеми во Бугарија. Од партијата на Костадин Костадинов изразија став дека Петков треба да си поднесе оставка, да се одржат нови избори и потоа да почне со заживување на Вазраждане согласно националните интереси на државата. „Во моментов сме управувани од марионети кои се обучени да им служат на странски интереси. Стоката ќе достигне зголемување од 50 отсто“, рече еден демонстрант, кој се пофали дека „лично го спуштил украинското знаме пред општина Софија“.

На споменикот пред Народното собрание е закачен голем транспарент со натпис „Ја закопаа Бугарија“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

(Видео) Демонстрантите во Ереван се судрија со…

Масата демонстранти се обидоа да влезат во…

Протести во Ереван се бара оставка на…

Во меѓувреме додека трае ескалацијата на насилствата…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…