(Фото) Maкедонците едни од најголеми верници во Европа: Околу 1 проценти од граѓаните се атеисти

t

Интересен податок е споделен на страницата на „Љубители на географијата“ каде се споделуваат интересни податоци врзани со демографијата и статистиката ширум светот.

На последната објавена карта се гледа процентот на луѓе кои веруваат во Бога во Европа.


Според неофицијалната статистика Македонците и граѓаните на Македонија се едни од најголеми верници во Бог на Европскиот континент, а само 1 проценти од жителите на нашата држава не веруваат во господ, односно се атеисти.

Највисок е процентот на атеисти во Чешка каде неверојатни 75 проценти од населението не веруваат во господ.

Најнизок процент на атеисти има во Босна и Херцеговина каде само 0.8 проценти од граѓаните се атеисти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…