Објавено на:

(Фото) Oва е куќата на Путин во Дрезден кога бил агент на КГБ

t

Распаѓањето на Источна Германија во 1989 година означи голема промена во животот на Владимир Путин и неговото семејство. Тие во Дрезден, каде Путин беше агент на КГБ живееле поудобно отколку во СССР и станал нивен дом.

Кога дошол во Источна Германија во 1985 година, Путин имал 33 години. Неговите две ќерки се родија таму и времето го поминувал пријатно и без многу стрес. Имал и свое омилен локално пиво „Радебергер“.

Кога се било готово Путин се спакувал за враќање во државата која исто била пред распаѓање.

– Путин набрзо се врати во родниот Ленинград со сопругата и децата, и 20-годишна машина за перење во багажникот на автомобилот. Цели пет години и служеше на својата земја, која веќе ја нема, во друга земја, која исто така полека ја снемуваше – велат неговите биографи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…

Васало за бугарските клубови и уставните измени:…

Заменик aмбасадорoт во делегација на ЕУ во…

Синдикатот на УКИМ бара за 4 години…

Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“…