(Фото) „Z“ на ѕидовите на Широк Сокак – доказ за руската пропаганда

t

Повеќе објекти на битолски Широк Сокак се испишани со буквата од латиничкото писмо „Z“ која е симбол за поддршка на Руската инвазија во Украина.

Eкспертите, велат треба да се осуди оваа појава која потврдува дека во Македонија постојат поединци и организирани групи што ја шират руската пропаганда и ја поддржуваат руската агресија во Украина


На панел дискусијата во Битола, организирана од фондацијата „Конрад Аденауер“, на тема „ЕУ по руската инвазија-нов потенцијал за забрзан пристапен процес на Западен Балкан“, учесниците посочија дека проширувањето на Унијата и интеграцијата на Албанија и Македонија е значајно безбедносно прашање.

Извор: Телма

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…