Објавено на:

Франција ги укинува вакциналните пасоши: Од кога ќе може да ја посетите земјата без ковид пасош?

t

Од 14 март, француските власти го укинуваат пасошот за вакцинација, кој во моментов е потребен за посета на кафулиња, библиотеки, музеи и други јавни места. Ова го соопшти францускиот премиер Жан Катекс.


„Постојат услови за ублажување на санитарниот режим. Можам да ве информирам дека од 14 март ќе ја прекинеме важноста на пасошите за вакцинација каде и да се применуваат во моментов“, рече Катекс.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон ја избра Елизабет Борн за нов…

Макрон ја избра министерката за труд Елизабет…

Францускиот премиер поднесе оставка

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од…

Макрон ја поддржува Финска во намерата да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата…

Скандал – Член на Преодниот совет на…

Француската армија се обидува да ги скрие…

(Видео) Хаос во Франција: Земјоделците истурија ѓубриво…

Продолжуваат протестите против поскапувањето на енергенсите во…