Објавено на:

Франција распореди противвоздушен ракетен систем “Мамба” во Романија

t

Франција распореди противвоздушни ракетни системи „Мамба“ во Романија како дел од мисијата за зајакнување на одбранбените капацитети на НАТО на источното крило, се вели во соопштението на Министерството за одбрана на земјата.


„Од 16 мај 2022 година, француските вооружени сили ја распоредија најновата генерација противвоздушен ракетен систем „Мамба“ во Романија, како и центар за контрола на одбраната во третата димензија (командно место за координација и противвоздушна одбрана – ед.). распоредувањето на овој вооружен систем е дел од градењето капацитети за одбрана на НАТО на источното крило на Европа.

Забележано е дека противвоздушниот систем „Мамба“ со среден дострел е софистициран вооружен систем кој може да обезбеди заштита на силите кои дејствуваат во областа.

„Со цел да се подобри ефикасноста на системот и да се задоволат потребите на интегрираната воздушна и ракетна одбрана на НАТО, тој е поврзан и интегриран со одбранбените системи на Романија и НАТО преку тактичка врска со податоци“, додаде Министерството за одбрана.
Француските трупи беа распоредени во Романија како дел од мисијата на НАТО на 26 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Претставници на САД и Франција разговарале за…

Заменичката на државниот секретар на САД, Венди Шерман,…

Франција се подготвува за целосен прекин на…

Француската Влада ќе го искористи летото за…

Голем скандал во Франција: Макрон ветил менување…

Илјадници протечени датотеки открија како „Uber такси“…