Објавено на:

Франција со неформален документ предложи формирање на Европска политичка заедница

t

Франција, како тековен претседавач со Советот на ЕУ, претстави неформален документ со кој се предлага до крајот на оваа годинава да се формира т.н. Европска политичка заедница, отворена, како што се вели, за сите европски земји кои сакаат заеднички да придонесат за безбедноста, стабилноста и просперитетот на европскиот континент.

„Европската политичка заедница би била отворена за европските земји кои споделуваат заеднички збир на демократски вредности, без разлика дали се членки на Унијата или не и без разлика на нивниот актуелен однос со Европската унија: дали сакаат да ѝ се приклучат, дали ја напуштиле, воопшто не планираат да се приклучат или пак се поврзани со неа само со економски договори“, се наведува во текстот на документот во кој увид имала српската агенција „Танјуг“.

Според она што го пренесува агенцијата, Европската политичка заедница не би била алтернатива за членството во ЕУ, ниту замена за процесот на проширување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп повеќе од 440 пати се повикал…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе од…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Република Србија на денешната седница…

Ковачевски: Можност Македонија да биде мапирана од…

Во Република Северна Македонија првпат ќе се…

Гласачките ливчиња за изборите на 20 август…

ДИК ги усвои измените на финансискиот план,…

До крајот на неделата се очекува разрешница…

Нема простор за паника, бидејќи не се…