Објавено на:

Франција ја намалува зависноста од руски гас: Ќе се гради провечки терминал во северното пристаниште

t

Француските власти наводно ги разгледуваат предлозите за изградба на пловечки терминал за течен природен гас (LNG) во северното пристаниште Ле Авр.

Предложениот терминал за LNG се преговара со енергетската компанија TotalEnergies и се очекува да опслужува мрежи управувани од француското претпријатие за гас Engie, објави во саботата весникот Les Echos.

Проектот се очекува да ја намали зависноста на земјата од рускиот природен гас, како и да го зголеми увозниот капацитет на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…

И Французите штедат: Ајфеловата кула повеќе нема…

Осветлувањето на познатата Ајфелова кула во Париз…

Макрон солидарен: Ако треба Франција ќе ѝ…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се заложи…