Објавено на:

Француската опозиционерка Ле Пен се спротивстави на испораката на оружје во Украина: Не сакам да страда францускиот народ

t

Француската опозиционерка Марин Ле Пен вели дека доставувањето оружје за Украина е на работ да се учествува во конфликтот.

„Војната со Русија би била со висок интензитет и не сакам Франција да учествува во неа. „Најдобар начин да им се помогне на Украинците е да се постигне мир“, рече Ле Пен.

Таа се осврна и на санкциите што западните земји ги воведоа против Москва, велејќи дека се противи на ограничувањата што „ќе го направат францускиот народ прва жртва“.

„Ембаргото на рускиот гас и нафта би имало катаклизмични последици за Французите. „Не сакам да ги жртвувам Французите, нивната куповна моќ, нивниот бизнис, француската економија“, рече Ле Пен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…

И Французите штедат: Ајфеловата кула повеќе нема…

Осветлувањето на познатата Ајфелова кула во Париз…

Макрон солидарен: Ако треба Франција ќе ѝ…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се заложи…

Македонија ќе купува системи за противвоздушна одбрана…

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на…