Објавено на:

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на протестите против пензиската реформа на Макрон

t

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз против пензиските реформи се искачи на 101, јавува BFMTV, повикувајќи се на полициски извори. Претходно медиумите објавија дека имало 70 вакви случаи.


– „Според полициски извор, 101 лице се приведени за време на спонтани демонстрации во Париз“, се вели во приказната на ТВ каналот.
Како што е наведено, на теренот има 2.000 безбедносни сили.

Стотици демонстранти излегоа на плоштадот Вобан во очекување на резултатите од гласањето во француското национално собрание за две гласања за недоверба на владата поради пензиските реформи.

Акцијата беше мирна до објавување на резултатите, а по нив демонстрантите почнаа да палат канти за ѓубре, фрлајќи петарди и шишиња кон полицијата. Како одговор, безбедносните сили употребија солзавец и почнаа да ги одвраќаат демонстрантите.
Во понеделникот попладне, француското национално собрание гласаше недоверба на владата која беше предложена од опозициската фракција LIOT (Libertés, Indépendants, Outre-mer et Territoires). „За“ гласаа 278 пратеници, а против беа само девет. Сепак, гласањето не беше успешно бидејќи не доби апсолутно мнозинство од 287 гласови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон им се заинати на Французите: Нека…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…