Објавено на:

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон со запленувањето на самоодните пушки на Цезар

t

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека претседателот на земјата, Емануел Макрон, бил „понижен“ по веста дека украинските трупи доставени од Париз ги изгубиле самоодните артилериски столбови на Цезар.

„Русија конфискуваше две оружја на Цезар испратени во Украина! Десет милиони исчезнати и бесплатен трансфер на технологија! Макрон е виновен за ова понижувачко и скапо тепање. Пушти го!“ – напиша дека е на Твитер.

Претходно, Уралвагонзавод побара од францускиот политичар Режис Кастелнау на неговиот канал Телеграм да му пренесе зборови на благодарност на претседателот на Петтата република за самоодните пушки запленети во Украина, за нивните „корисни во економијата“. Военото претпријатие вети дека ќе ги расклопи држачите за пиштоли измислени од концернот Nexter.

На 24 февруари Русија започна специјална операција за денацисти и демилитаризација на Украина. Владимир Путин ја опиша својата цел „да ги заштити луѓето кои биле подложени на осумгодишно малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Како што е наведено од Министерството за одбрана, руската армија веќе ги завршила главните задачи од првата фаза - значително намалување на борбениот потенцијал на вооружените сили на Украина.

Украинските власти постојано се свртеа кон Западот со барање да го регулираат снабдувањето со оружје. САД, Европската унија и Велика Британија за неколку месеци испратија муниција и воена опрема во вредност од десетици милијарди долари за украинските вооружени сили. Москва, исто така, предупреди дека складиштата за муниција ќе станат легитимни цели за воздушните сили во соседната земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…