Објавено на:

Францускиот премиер најави оставка доколку Макрон победи на претседателските избори

t

Францускиот премиер Жан Катекс денеска изјави дека има намера да поднесе оставка по вториот круг од претседателските избори, доколку победи актуелниот претседател Емануел Макрон, пренесе радиото Франс Инфо.

– Ќе поднесам оставка во деновите по изборите доколку Макрон биде реизбран, рече Кастекс, додавајќи дека се зависи од изборните резултати.

Тој навести можност да остане на власт до парламентарните избори закажани за јуни, доколку лидерката на екстремната десница Марин Ле Пен победи на претседателските избори, бидејќи тоа го дозволува Уставот.

Кастекс, кој е од редовите на десничарската Републиканска партија, како причина за неговата евентуална оставка наведе дека е еден од оние кои сметаат дека е потребен нов поттик по реизборот на Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон им се заинати на Французите: Нека…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…