Објавено на:

Француски генерал повика на убиство на Путин

t

Бидејќи војната во Украина продолжува и Русија очигледно нема намера да се повлече од земјата, поранешниот шеф на разузнавањето, генерал Кристоф Гомарт, коавтор на Солдат де л’Омбре, смета дека елиминирањето на Владимир Путин е „една од можните дејства“ за конфликтoт да заврши.

За него, „убивањето диктатори отсекогаш било намера на некои, како што беше случајот со Адолф Хитлер, кој преживеа многу атентати. Но, ако тоа се случи, тоа ќе биде повеќе преку револуција на палатата, наместо од надвор”. За време на состаноците „не се разговара за тоа, туку како може да се запре акцијата на Путин“, продолжува тој.


Во секој случај, неговиот украински колега Володимир Зеленски е жртва на бројни обиди за атентат. Според Британците, Володимир Зеленски избегнал 3 обиди за 10 дена. „Сосема е можно“, коментира генералот Гомарт, „се ловат диверзанти и претседателот е внимателен кога се снима, секогаш има бела позадина, па не можеме да видиме каде е“, објаснува тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американската амбасадорка Брнз во посета на Бигорски…

Во посета на македонското древно светилиште „Свети…

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски,…

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше…

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

ССМ бара итна средба со Владата, во…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…