Објавено на:

Француски генерал повика на убиство на Путин

t

Бидејќи војната во Украина продолжува и Русија очигледно нема намера да се повлече од земјата, поранешниот шеф на разузнавањето, генерал Кристоф Гомарт, коавтор на Солдат де л’Омбре, смета дека елиминирањето на Владимир Путин е „една од можните дејства“ за конфликтoт да заврши.

За него, „убивањето диктатори отсекогаш било намера на некои, како што беше случајот со Адолф Хитлер, кој преживеа многу атентати. Но, ако тоа се случи, тоа ќе биде повеќе преку револуција на палатата, наместо од надвор”. За време на состаноците „не се разговара за тоа, туку како може да се запре акцијата на Путин“, продолжува тој.


Во секој случај, неговиот украински колега Володимир Зеленски е жртва на бројни обиди за атентат. Според Британците, Володимир Зеленски избегнал 3 обиди за 10 дена. „Сосема е можно“, коментира генералот Гомарт, „се ловат диверзанти и претседателот е внимателен кога се снима, секогаш има бела позадина, па не можеме да видиме каде е“, објаснува тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…