Објавено на:

Француски колумнист ги нарече властите аматери и неуки: Антируските санкции не функционираат, ние тонеме

t

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди самата себе, вели Калман Шнур, колумнист на француското издание на Агоравокс.


Публицистот ја наведе изјавата на францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер, дадена на 1 март оваа година. Службеникот тогаш тврдеше дека антируските санкции се „застрашувачки ефективни“ и вети дека ќе води сеопфатна економска војна против Москва.


Шнур привлече внимание на фактот дека од тој момент курсот на рубљата зајакна, иако во моментот на изјавата на Ле Мер, една недела по почетокот на руската специјална операција во Украина, тој значително ослабна во однос на светските валути – ако во февруари му биле дадени 1,2 евроценти, па на почетокот на март – 0,61. Во јуни, курсот на рубљата се искачи на 1,8 евро центи.

Такво зајакнување имаше откако Москва се префрли на рубљи во плаќањата за гас со непријателските земји. Како резултат на тоа, побарувачката за руската национална валута се зголеми.

„Излегува дека ние самите си наметнуваме свои антируски санкции!
Еврото сега е речиси еднакво на доларот. Овој факт особено го налути колумнистот, кој француските и европските власти ги нарече аматери, губитници и неуки.


„Веќе живеевме до тој степен што изразот „немири со глад“ не се однесува на Африка, туку на нас самите. И чија е вината? – напиша авторот.


Тој го нарече мала утеха тоа што Франција „се тркала во бездната“ заедно со целата Европска унија. Шнур ја критикуваше шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за забраната на руските медиуми и политиката на напуштање на руското гориво.


Колумнистот не ја заобиколи ниту Британија. Тој го обвини поранешниот премиер Борис Џонсон дека се обидува по секоја цена да ја блокира дискусијата за последиците од Брегзит на полето на информации и слепо ја следи американската надворешна политика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…