Француски професор: Косово може да им се случи на сите во Европа! Тоа е хуманитарна катастрофа во срцето на Европа

t

Француска делегација на политичари, предводена од професорот Алекси Труд од Универзитетот во Версај, ги посети Косово и Метохија и пишува извештај до Европскиот парламент за впечатоците од српската покраина за состојбата на правото, кој ќе биде претставен на пролет. Труд истакна дека во неговата земја созрева свеста дека Косово може да им се случи на сите во Европа.

Пренесувајќи ги своите впечатоци од животот во српските енклави на Косово и Метохија, Труд во интервју за „Вечерње новости“ вели:


„Додека не видат живот во Грачаница, Осојан или Велика Хоча, поточно дека заедницата може да опстане во кругот на омраза – Европејците не веруваат. Ним им е чудно што на нивниот континент постои такво хорор гето. Дури и кога во разговор со луѓето ќе дознаат дека нивните имоти со куќи се наоѓаат на пет или десет километри и дека не можат да живеат таму, тогаш Европејците се лутат. Во Франција созрева свеста дека Косово може да им се случи на сите во Европа“.

Труд, исто така, истакна дека, ако Косово „не прекршило ниту една валидна регулатива на меѓународното право“ при прогласувањето на независноста, како што тврди Хисаши Овада, претседателот на Меѓународниот суд на правдата во 2010 година, тоа значи дека моќта на демографијата има суверенитет на сметка на земјата на луѓето на кои историски припаѓа земјата.

„Доколку ние Европејците би се согласиле на такво разбирање на правото, не можам ни да ја замислам иднината на одредени региони на мојата Франција“, изјави францускиот професор Труд.

Професорот од Версај откри дека во заклучокот на документот ќе се бара идното решение на косовското прашање да биде исклучиво во рамките на Србија и врз основа на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

„Државата Косово, од нејзиното создавање во 2008 година до денес, претставува хуманитарна катастрофа во срцето на Европа. Се карактеризира со сеприсутност на мафијашки активности, вклучително и трговија со органи и невидено етничко чистење. Србите се убедливо најлоши затоа што се отфрлени од историската лулка, сопствената нација. Србите, бевме убедени, покажуваат огромна храброст и истрајност да преживеат. Работите што ги видовме на лице место ги надминуваат најлошите информации за српските страдања што можат да се најдат во европските медиуми“, рече Труд.

Тој додаде дека делегацијата од Франција ги посетила Косовска Митровица, Грачаница, Призрен, Осојане, Велика Хоча, Дечани.

„До каде отиде западното лицемерие кога е во прашање Космет, се уверивме уште на почетокот преку разговорите со таткото Сава Јањиќ од Дечан, кој нè запозна со фактот дека знае за страдањата на сите Срби на Косово и Метохија. Монахот ни сведочеше како бил домаќин на стотици странски делегации и високи емисари, од кои некои долго останале зад манастирските ѕидини. „И покрај ветувањата и надежите дека нивните моќни земји ќе им помогнат на Албанците да се вразумат и да не го користат насилството како политичка алатка, ништо не се случи“, рече Труд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…