Хакерски напад врз страната на Собранието

t

Интернет страната на Собранието беше хакрана, а од законодавниот дом информираат дека истата повторно е вратена во функција.

-Согласно информациите од стручните лица надлежни за ИКТ станува збор за напад од надвор (flood attack), односно напад од повеќе конекции, чија последица е недостапност на интернет страницата. Во моментов оневозможен е пристап до страницата од странски адреси но е достапна за домашните корисници, се вели во соопштението.

Во меѓувреме надлежните службеници ќе ја следат состојбата и штом се констатира дека е безбедно, пристапот за корисниците од странство ќе биде овозможен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакерски напад врз страната на Собранието

Интернет страната на Собранието беше хакрана, а…

ЕУ и САД го сакаат јужноамериканскиот литиум,…

Пораката „држете ги рацете подалеку од нашиот…

Битолчанецот на кој наместо вода му било…

42 годишниот битолчаенц кој пред пет дена…

Ситуацијата на Исток не е добра –…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека целиот…

Фронт за Европа главна тема: Почна седницата…

Партиските функционери на Демократската унија за интеграција…