Објавено на:

“Хамас” денеска погуби петмина Палестинци поради соработка со Израел

t

Вооруженото исламистичко движење “Хамас” утринава соопшти дека погубило петмина Палестинци, од кои двајца поради „соработка“ со Израел.

„Утринава беше извршена смртна казна врз две лица осудени за соработка со окупаторските сили (Израел) и уште тројца за сторени кривични дела“, се наведува во соопштението на Хамас.

Движењето додава дека осудените „претходно се стекнале со целосно право да се бранат пред локалните судови“.

Движењето Хамас е на власт во Појасот Газа последните десетина години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израелски авиони ја нападнаа Сирија! Има загинати!

Четворица војници загинале, а еден е ранет…

Трети страни во конфликтот? Израел уништи база…

Израел го нападна ја уништи базата Димас…

Зеленски шокиран од Израел: Не ни обезбедија…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот изјави…

“Хамас” денеска погуби петмина Палестинци поради соработка…

Вооруженото исламистичко движење "Хамас" утринава соопшти дека…

Шолц го осудува секој обид за негирање…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска му рече…