Објавено на:

“Хамас” денеска погуби петмина Палестинци поради соработка со Израел

t

Вооруженото исламистичко движење “Хамас” утринава соопшти дека погубило петмина Палестинци, од кои двајца поради „соработка“ со Израел.

„Утринава беше извршена смртна казна врз две лица осудени за соработка со окупаторските сили (Израел) и уште тројца за сторени кривични дела“, се наведува во соопштението на Хамас.

Движењето додава дека осудените „претходно се стекнале со целосно право да се бранат пред локалните судови“.

Движењето Хамас е на власт во Појасот Газа последните десетина години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Нетанјаху се откажа, Израелците не: Продолжуваат масовните…

Една од главните лидерки на движењето за…

Народот победи! Нетанјаху го одложува спорниот закон…

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху и министерот за…

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана:…

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав…

Вака прави НАРОД: Над 600.000 демонстранти на…

Над 600.000 демонстранти маршираат против најавената судска…