Објавено на:

Хаос во Барселона: Се судрија два воза, едно лице е починато

t

Едно лице загина, а 85 се повредени во судар што денеска се случи во Каталонија меѓу товарен и патнички воз, соопштија шпанските власти и железничката компанија.

Службите за брза помош соопштија дека помагаат да се евакуираат околу 100 луѓе од патничкиот воз.

Несреќата се случила околу 18 часот, на околу 15 километри од Барселона, главниот град на североисточниот регион, соопшти железничката компанија ФГЦ.

Товарниот воз, што превезувал калиум, излетал од шините додека навлегувал во станицата Сант Бои, во североисточна Шпанија.

Тој потоа удрил во предниот дел на патничкиот воз, што ја напуштал станицата, а во сударот загинал машиновозачот, соопшти компанијата FGC.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Барселона ќе игра против Кјелце во финалето…

Барселона со сигурни 34-30 го победи Кил…

Дали некогаш сте сонувале да играте на…

Барселона се наоѓа во доста комплицирана финансиска…

Хаос во Барселона: Се судрија два воза,…

Едно лице загина, а 85 се повредени…

(Видео) Голем пожар во хотел во Барселона…

Најмалку девет лица, од кои едно е…

(Видео) Барселона го потврди трансферот: Траоре се…

Шпанскиот прволигаш Барселона и официјално го потврди…