Објавено на:

Хаос во Белград: Дојава за бомба на аеродромот Никола Тесла!

t

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград рано утринава беше затворен, како што неофицијално дознава ТВ Н1.рс, поради дојавата за наводна бомба, јави допсиникот на МИА од Белград.

Вработените и патниците биле пуштени во аеродромската зграда малку по 5 часот утринава.

Објавена е информација за доцнење на полетувањата на речиси сите утрински летови, по што авиосообраќајот постепено се нормализираше, пишува ТВ Н1.рс.

Искусниот пилот Стеван Игњатовиќ вчера изјави дека дојавите за бомби и следењето на авионите не ЕР Србија на летовите за Москва се притисок врз Србија и авиокомпанијата, која е единствена што сообраќа до главниот град на Русија.

-Ќе има се повеќе информации за бомби, следење на цивилни авиони и притисок за домашни летови, со оглед на тоа дека доаѓа сезоната каде што граѓаните ќе сакаат да патуваат во Грција, Шпанија…аеродромите ќе бидат полни. Само ние летаме за Москва, не знам дали тука има економски влијанија, но факт е дека сите наши патници треба да се чувствуваат безбедно и да не се вознемируваат ако во близина видат борбен авион. Ситуацијата едноставно ќе трае се додека трае конфликтот меѓу Русија и Украина, кажа Игњатовиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…