Хаос во Загреб: Пресметка помеѓу навивачите и полицијата, двајца застрелани, голем број повредени (Видео)

t

Големи нереди настанале по вчерашното хрватско дерби меѓу Динамо Загреб и Хајдук. Во центарот на вниманието се навивачите на тимот од Сплит и полицијата, според тамошните медиуми има голем број на повредени, а две лица се здобиле со повреди од огнено оружје.

Нередите се случиле на автопатот кај одмаралиштето Десинец, помеѓу Загреб и Карловац. Полицијата за да ја смири ситуацијата морала да употреби огнено оружје, па две особи се ранети, додека бројот на повредени е голем, меѓу нив и има 10 полицијаци.

Неофицијално, еден од сведоците изјавил дека навивачите на Хајдук го блокирале собраќајот на автопатот, по што истрчале и почнала пресметката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пациентка во Хрватска со нож избоде познат…

Психијатарот Елвира Коиќ беше повредена во саботата…

Хрватска вети воена помош за Украина

Хрватското Министерство за одбрана вчера соопшти дека…

Хрватска наплатила 234.000 евра од казни за…

Државниот инспекторат во Хрватска изрече 151 казна…

Официјално хрватската куна замина во исторјата: Од…

„Дали ќе платите во евра или куни?…

ФИФА покрена постапка против Хрватска за нацистичките…

Меѓународната фудбалска федерација ФИФА покрена постапка против…