Објавено на:

ХАОС ВО ФРАНЦИЈА: Жандармеријата ги вади оклопните возила, Макрон порачува родителите да ги чуваат децата дома!

t

Продолжуваат немирите во Франција, Макрон им порача на родителите да ги задржат тинејџерите дома.

Вкупно 875 лица беа испрашани во текот на ноќта по насилството и грабежите предизвикани од фаталното пукање на 17-годишник во вторникот

Француски медиуми објавуваат дека жандармеријата вечерва на улица ќе изнесе оклопни возила, меѓу кои и новите „Кентаури“.
Поради големите нереди кои ја зафатија Франција во последните неколку дена, во кои беа повредени голем број полицајци и причинета е огромна материјална штета, француската полиција има намера во тепачката да внесе и оклопни борбени возила, кои покрај зголемена заштита, може да се вооружи и со митралези кал 7,62x51mm.


Овие се возила Berliet VXB-170 и поновите Véhicule blindé polyvalent Centaure. Планирано е вкупно 22 од овие возила вечерва да излезат на улиците каде ќе ги поддржат полициските сили.
Последниот во својот арсенал има еден вид фрлач на касети со повеќе цевки со солзавец кој се состои од 30 цевки за лансирање. Како што стојат работите, вечерва е неговата прва „борбена“ употреба.

ОН ја повика Франција да ги реши „длабоките прашања на расизмот и расната дискриминација во спроведувањето на законот“. Француската влада сега отфрли дека постојат такви проблеми. Министерството за надворешни работи соопшти:

Секое обвинение за расизам или системска дискриминација во полициските сили во Франција е целосно неосновано.

Комитетот на ОН за елиминација на расната дискриминација (ЦЕРД) е тело од независни експерти кои следат како државите ја спроведуваат конвенцијата за елиминирање на сите форми на таква дискриминација.

Во декември, таа ја изрази својата длабока загриженост за честата употреба во Франција на проверки на идентитет и наводните дискриминаторски прекини, за кои комитетот рече дека несразмерно биле насочени кон членовите на одредени малцински групи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…

Франција понуди да лекува болни и ранети…

Франција ќе испрати воен брод во Источниот…

Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни…

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор…