Објавено на:

ХАОС на небото: Воени авиони на НАТО пресретнаа руски воени авиони над Балтикот!

t

Борбени авиони на НАТО по вторпат оваа недела пресретнаа руски воени авиони во близина на естонскиот воздушен простор, соопшти британското воено воздухопловство (РАФ).

Во вчерашната операција учествуваа британски и германски ловци, кои пресретнаа руски авиони недалеку од естонскиот воздушен простор како дел од операцијата за заедничко чување на воздушниот простор на источното крило на НАТО. Ова е второ вакво случување оваа недела.

Два борбени авиони „Тајфун“ пресретнаа руски воен транспортер Ту-134, кој го следеле два руски ловци Су-27 Фланкер и АН-2, воен транспортен авион, соопшти РАФ.

РАФ ја опиша операцијата како „јасен сигнал дека Британија, Германија и другите членки на НАТО стојат покрај Естонија во овие тензични ситуации“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) НАТО во кое Македонија членува ни…

НАТО во кое Македонија членува не го…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…