Објавено на:

Харадинај бара оставка од Курти!

t

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, побара од косовскиот премиер Аљбин Курти да поднесе оставка и му рече дека рестрикциите за електрична енергија се „производ на неспособноста на владата“.

Харадинај изјавите на косовскиот премиер и српскиот претседател за можни конфликти на Балканот ги нарече „вештачка реторика со цел да се зголеми цената на пактот за ненапаѓање“, кој, како што вели, очекува да биде потпишан на средбата во август. 18 во Брисел, објавија приштинските медиуми, пренесува Косев.

„За мене е болна вештачка реторика да се крева цената на пактот за ненапаѓање, да се прикрие склучувањето на договорот, пактот за ненапаѓање и неуспехот на оваа Влада. Благодарни сме на НАТО за мирот на Балканот и што не дозволи дестабилизација на Балканот“, изјави Харадинај по средбата со албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој е во дводневна посета на Косово.

По вчерашното воведување на рестрикции, потоа нивно откажување и денешното повторно воспоставување на привремен прекин на електричната енергија, како што потврдија од КЕДС, лидерот на ААК ја обвини владата на Курти за енергетската криза на Косово и рече дека испратил барање до Курти, да поднесе оставка.

„Ја предвидував енергетската криза како проблем за оваа влада поради отфрлањето на американскиот гас. Во понеделникот му пријдов на Курти со барање да се повлече. Така му вели некој кој двапати дал оставка. Мислам дека е време тој да ја преиспита својата позиција. Ограничувањата се производ на неспособноста на оваа влада“, рече Харадинај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Рама во ОН побара признавање на независноста…

Рама во ОН повика на признавање на…

Курти: Западот треба да се загрижи за…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…

Косово во ЕУ без визи од почетокот…

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде…

Османи бара поддршка од Арапската лига за…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, по посетата…