Објавено на:

Хасан Бериша е убиениот во престрелката во Косово, повреден е неговиот брат

t

Хасан Бериша е загинатиот во тешкиот инцидент што се случи денеска на магистралниот пат Феризај – Качаник. При престрелка повреден е и неговиот брат Кастриот Бериша. Хасан починал на лице место, што било констатирано од медицинските екипи, додека неговиот брат е пренесен во Урошевац.

Извори велат дека полицијата веќе го идентификувала сторителот на ова тешко убиство и наскоро се очекува негово апсење. Прогласениот осомничениот за тешкото убиство е Хиќмет Ќори.

Состојбата на повредениот е многу тешка. Според директорот на Ургентниот центар Насер Сила, ранетиот е задржан на респиратори.

„Ситуацијата е многу сериозна. Да видиме што ќе се случи понатаму“, изјави тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот го предупредил Курти: Ако не биде…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека бил…

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…