Објавено на:

Херсон доби нов проруски шеф на регионот, Украина не ги признава изборите

t

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо, положи заклетва и ја презеде функцијата, јави дописникот на ТАСС.

Херсон е еден од четирите украински региони кои се анектирани од Руската Федрација.

На почетокот на септември, во регионот Херсон се одржаа првите избори за регионалната Дума и локалните совети на пратеници. На 20 септември се одржа првиот состанок на Думата. На вториот состанок Салдо беше избран на функцијата гувернер на регионот.

На церемонијата на инаугурација присуствуваа првиот заменик-шеф на руската претседателска администрација Сергеј Кириенко, пратеници на регионалната дума Херсон, како и претставници на регионалните министерства.

„Кога ги извршувам овластувањата на гувернерот на регионот Керсон, се колнам дека верно ќе му служам на народот на Херсонската област, ќе го почитувам Уставот на Руската Федерација и федералните закони, повелбата и законите на регионот Херсон, да ги почитувам, да обезбеди заштита на човековите и граѓанските права и слободи, да ги спроведува декретите на претседателот на Руската Федерација и декретите на владата на Руската Федерација, со чест да ги извршува високите одговорности на гувернерот на регионот Херсон“, рече Салдо, полагајќи заклетва.

На свеченоста беше потпишан указ за преземање на функцијата. На Балдо му беше доделена значката на гувернерот на регионот Херсон. Кириенко на избраниот гувернер му подари специјално подготвена копија од уставот. „Би сакал да ви посакам, Владимир Василевич, како лидер на тимот, и верувам дека Керсонската земја денес има силен тим, да ги реши сите задачи поставени од претседателот“, се обрати Кириенко на гувернер на регионот Херсон.

Украина не ги признава изборите кои се одржаа во анектираните региони, со кои се назначени проруски управници на регионите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…