Објавено на:

Хилари Клинтон: Путин ги мрази САД!

t

Поранешниот американски претседателски кандидат Хилари Клинтон и кажа на поранешната прес-секретарка на Белата куќа Џен Псаки дека рускиот претседател Владимир Путин ги „мрази“ САД. Таа понатаму тврдеше дека Москва ќе се меша во изборите во 2024 година, повторувајќи ги никогаш докажаните наводи од 2016 и 2020 година.

„Русите докажаа дека се доста вешти во мешањето и ако Путин има шанса, ќе го направи тоа повторно“, инсистираше Клинтон за време на неделното интервју на МСНБЦ. Таа понатаму обвини дека рускиот лидер, кого нејзината кампања славно го обвини дека го поддржува нејзиниот републикански ривал, Доналд Трамп, во 2016 година, „ја мрази демократијата“.

„Тој особено го мрази Западот, а особено не мрази нас“, рече таа, тврдејќи дека Путин стои зад намерната стратегија за „оштетување и поделба“ на САД. Двапати неуспешниот кандидат ги повика Американците да се спротивстават на наводната тиранија на рускиот „авторитарен диктатор“, како и на неговите „апологети и овозможувачи“.

Мораме да отфрлиме еден вид притаен фашизам на луѓе кои се навистина подготвени да ги префрлат своите размислувања, своите гласови на залудни диктатори“, додаде Клинтон.

На Источниот економски форум претходно овој месец, Путин ја осуди администрацијата на Бајден како безнадежно корумпирана и ангажирана во политички прогон на републиканскиот претходник на претседателот, тврдејќи дека кампањата за законот против Трамп ја изложи „гнилоста на американскиот политички систем, кој не може да се преправа дека учи други демократија“.

Тој ја потсети публиката дека наводите за руски дослух изнесени против Трамп од страна на Клинтон и други – подоцна откриено дека се засновани на налози за незаконско следење, лажни совети и фалсификувани докази – се „целосна глупост“.

Специјалниот советник на Министерството за правда, Џон Дурам, оцени дека истрагата на ФБИ за наводните руски врски на Трамп е масовно погрешна, заклучувајќи во извештајот објавен претходно оваа година дека агенцијата „не успеала да ја исполни својата мисија за строга верност кон законот“ во забавата со сомнителни извори. информации од оперативци на Клинтон и други политички противници на Трамп.

Неодвратени, американските разузнавачки агенции повторно ги разгледаа нивните тврдења за мешање во изборите во 2016 година со извештај во кој се инсистира дека Москва манипулирала со гласањето во 2020 година во корист на Трамп. Сепак, никогаш не беше спроведена официјална истрага за тие наводи, а истиот извештај на крајот призна дека всушност не биле направени напори за да се попречи со вкупните гласови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…