Објавено на:

Хил: САД го поддржуваат Отворен Балкан, но не е алтернатива за ЕУ

t

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил, денеска изјави дека САД ја поддржуваат иницијативата „Отворен Балкан“, бидејќи со неа се создаваат модели на соработка меѓу земјите од Западен Балкан и тоа беше причината за неговото присуство на самитот на ОБ во Охрид.

„САД ги поддржуваат сите напори за регионална интеграција и ова е напор што дојде од самиот регион и отиде подалеку од сите претходни“, рече Хил по посетата на ИКТ центарот во Белград, одговарајќи на новинарско прашање која е причината за неговото присуство на самитот во Охрид и како гледа на коментарите во некои медиуми дека оваа иницијатива е замена за членството во ЕУ.

Самитот „Отворен Балкан“ во Охрид и гледањето коментари во некои медиуми дека иницијативата е замена за членството во ЕУ.

Амбасадорот на САД рече дека „Отворен Балкан“ е првенствено фокусиран на економските активности, но и дека поврзува делови од регионот и воспоставува модели за идна соработка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…

Српски виролози: Европрајд е потенцијална епидемиолошка бомба…

Предупредување од српски виролози: Европрајд е потенцијална…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…