Објавено на:

Холандија и Данска објаснија: Украина ќе ги користи авионите Ф-16 само на своја територија

t

Украина ќе може да ги користи борбените авиони Ф-16 ветени од Данска и Холандија само на своја територија, изјави денеска данскиот министер за одбрана Јакоб Елеман-Јенсен.

Данска и Холандија вчера објавија дека ќе и достават борбени авиони Ф-16 на Украина, а првите шест се очекуваат да пристигнат околу Нова година.

– Донираме оружје под услов да се користи само за истиснување на непријателот од територијата на Украина. Тоа се условите, без оглед дали се работи за тенкови, борбени авиони или нешто друго, истакна Елеман-Јенсен.

Данска вети дека ќе и испорача вкупно 19 борбени авиони на Украина. Холандија има вкупно 42 борбени авиони Ф-16, но сè уште не кажала колку од нив ќе и подари на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Холандија продолжува да купува руски гас

Холандија купила над 200 милиони кубни метри…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…