Објавено на:

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради птичји грип

t

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на фарма во северниот град Кил-Виндвер, откако бил откриен многу заразен вид на птичји грип.

Минатиот месец во Холандија биле пријавени 15 случаи на особено смртоносна форма на птичји грип, по десетиците случаи на почетокот на годината.

Франција, исто така, забележала закрепнување на случаите откако земјата го имаше најлошиот бран на птичји грип забележан претходно оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе ги обучува бугарските пилоти да…

Холандија изрази подготвеност да ги обучи бугарските…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

Филмски грабеж во Холандија: Срби го украле…

Холандските истражители интензивно трагаат по петмина маскирани…

(Видео) Протестите продолжуваат: Земјоделците во Холандија ги…

Земјоделците во Холандија прскаат ѓубриво и сено…

Холандски експерт: ЕУ не почна преговори со…

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански…