Објавено на:

Хорор во Доњецк: Жени и деца загинаа при гранатирање на украинските сили

t

Преполниот пазар во центарот на Доњецк беше гранатиран од украински војници, има мртви и ранети, јавува денеска дописникот на РИА Новости.


Според прелиминарните податоци, од експлозии на гранати загинале една жена и едно дете. Се прецизира бројот на загинати и ранети, на местото на пожарот што избувна по експлозијата можело да се најдат неколку лица.

“Мртвите се жена со дете… Само што им помогнаа на ранетите. Има многу ранети – шрапнели, изгореници. Се уште не се знае колку луѓе има”, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов апел од Зеленски за жителите на…

Колку повеќе луѓе го напуштат регионот Доњецк…

Најнова вест: Зеленски повика на итна евакуација…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на итна…

Русите најавуваат голема офанзива и целосно ослободување…

Украинските сили и понатаму ги бранат градовите…

Северна Кореја ја призна Доњецката Народна Република

Северна Кореја ја призна Доњецката Народна Република,…

До крај на јули Судот во ДНР…

Судот на ДПР може да одлучи по…