Објавено на:

Хорор во Москва: Поранешен функционер на Кремљ ги убил бремената сопруга и ќерката па се самоубил

t

Поранешен функционер на Кремљ и потпретседател на Гаспромбанк е пронајден мртов во неговиот елитен стан во Москва од 2,5 милиони евра од неговата 26-годишна ќерка, соопшти полицијата.

Покрај телото на мултимилионерот Владислав Аваев (51) биле и телата на неговата наводно бремена сопруга Елена (47) и помладата ќерка Марија (13).

Телата – сите со прострелни рани – ги пронашла вознемирената возрасна ќерка на двојката Анастасија, кога го отворила станот откако не успеала да стапи во контакт со семејството.

Инспекторите велат дека масакрот на 14-тиот кат од зградата бил извршен „со пиштолот на Аваев“, и истражуваат какви било врски со неговата работа и личен живот.

Анастасија им кажала на полицајците дека пиштолот бил во раката на нејзиниот татко кога го пронашла неговото тело, се вели во извештаите.

Аваев претходно работеше како висок извршен директор во Гаспромбанк, клучен дел од шемата на Владимир Путин за гас за рубљи за да им возврати на западните санкции. Аваев ја напуштил приватната банка како потпретседател, но не е јасно дали имал врски со неа.

Претходно тој беше заменик-шеф на важен оддел во администрацијата на Путин во Кремљ. Тој беше богат од неговата градежна компанија.

Една од теориите е дека имало љубомора откако Аваев открил дека сопругата му била бремена во петтиот месец од возачот. Сепак, информациите се двосмислени дали починатата жена била бремена.

Други извештаи сугерираат дека богатиот поранешен банкар открил дека неговата сопруга има афера, а возачот дал отказ.

Исто така, имаше тврдења дека парот бил вмешан во судски спор во врска со финансиски прашања.

Но, извори од истрагата велат дека истражуваат голем број траги.

Според Анастасија, во луксузниот стан, кој бил заклучен одвнатре, биле пронајдени вкупно 13 парчиња оружје.

Сосетката Кристина рече: „Слушнав три истрели и викање. Една жена врескаше. Потоа беа испукани уште два истрели. Никој друг не врескаше. Погледнав низ прозорецот – мислев дека е огномет… Се испостави дека не е, мајка ми ми рече дека дефинитивно се истрели од огнено оружје“.

Таа додаде: „Можеби ова е поради санкциите – сите се депресивни, некои се подготвени да одат на екстремни мерки“.

 

Таа рече дека санкциите и економскиот пад можеби го погодиле неговиот бизнис.

„Можеби го ставиле во долгови и тој решил да се застрела“, рече таа.

Друга жена сосетка рече: „Тој беше паметен човек, речиси шеф на Газпромбанк. Го имав видено – не личеше на манијак“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиена жена од Кочани претходно пријавувала во…

Утрово во Кочани, по претходна меѓусебна расправија,…

Хорор во Солун: Полицаец ја убил поранешната…

На Балканот повторно силно одекна информацијата дека …

Трагедија: Убиство и самоубиство во Демир Капија

Убиство и самоубиство се случило утринава во…

ОСУМКРАТНО УБИСТВО ВО СРБИЈА: 13 лица се…

Вечерашното масовно убиство во околината на Младеновац…

Започна судењето за мајката која си ги…

Лори Валоу-Дејбел, позната во американските медиуми како…