Објавено на:

Хорор во Њујорк: Вооружен маж уби најмалку 8 лица, има повредени

t

Бројот на загинати се искачи на 10, според Buffalo News. „Тоа е како одење во хорор филм, но сè е реално“, изјавил полицаец на местото на настанот. Меѓу загинатите е и неодамна пензиониран полицаец кој работел на обезбедување во продавницата.

Маж отвори оган во супермаркет во Бафало, Њујорк додека се емитуваше во живо, при што уби најмалку 8 лица, а повреди неколку други, соопштија локалните власти и очевидци. Тој, исто така, објави манифест на интернет во кој се опиша себеси како бел врховист.

Инцидентот започна во саботата рано попладне кога полицијата беше повикана за активен стрелец во Топс Маркети на авенијата Џеферсон 1275 во Бафало. По пристигнувањето, полицајците пронашле жртви на теренот надвор од продавницата, а други внатре во самата зграда.

Точниот број на жртви не беше веднаш јасен, но Асошиејтед прес цитираше извор од органите за спроведување на законот дека загинале најмалку 8 лица. Повеќе жртви биле застрелани во главата. Најмалку две од телата беа видливи надвор од продавницата.

Полициската управа на Бафало потврди дека осомничениот е приведен. На видеото споделено на Фејсбук, се гледа како маж во воен замор е приведен. Изгледа дека бил вооружен со полуавтоматска пушка.

Нападот во саботата беше пренесуван во живо на Twitch и сликите од екранот од снимката покажаа ужасни сцени, вклучително и жена која е застрелана во главата додека оди надвор од продавницата. На други слики од екранот, жртвите може да се видат на подот од супермаркетот.

Онлајн манифест од 106 страници, за кој се верува дека бил поставен од стрелецот, објаснува дека тој бил мотивиран од теорија на заговор дека белите луѓе се заменуваат со други раси. Во документот, тој вели дека има 18 години и дека е самоопишан бел супремацист и антисемит.

„Ако има нешто што сакам да го добиете од овие пишувања, тоа е дека наталитетот на белите мора да се промени. Секој ден белото население станува се помалку на број“, се вели во документот. „За да се одржи популацијата, луѓето мора да постигнат стапка на наталитет што достигнува заменски нивоа на плодност, во западниот свет што е околу 2,06 раѓања по жена“.

БНО Њуз не го објавува документот објавен од стрелецот.

„Ме советуваа за активен настан со повеќекратно пукање на Топс маркетите на улицата Џеферсон во Бафало“, рече извршниот директор на округот Ири, Марк Полонкарц. „Полицијата е на лице место. Ве молиме држете се настрана од областа“.

Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, рече: „Внимателно го набљудувам пукањето во продавница за храна во Бафало. Им понудивме помош на локалните власти. Ако сте во Бафало, ве молиме избегнувајте ја областа и следете ги упатствата од органите за спроведување на законот и локалните власти“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседател на колумбиски фудбалски клуб убиен по…

Колумбискиот фудбалски второлигаш Тигрес соопшти денеска дека…

Убиена жена од Кочани претходно пријавувала во…

Утрово во Кочани, по претходна меѓусебна расправија,…

(Видео) Драма во Њујорк: Се запали огромен…

Голем кран на висококатница се запали и…

Трагедија: Убиство и самоубиство во Демир Капија

Убиство и самоубиство се случило утринава во…

Њујорк со закон забрани дискриминација врз основ…

Во Њујорк е донесен закон со кој…