Објавено на:

Хоспитализиран поранешниот италијански премиер Берлускони

t

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (86) е хоспитализиран во понеделникот вечерта во Милано.

Поранешниот премиер на Италија и функционер на партијата Форца Италија е примен во болницата Сан Рафаеле поради силни болки.

Берлускони беше подложен на тестови и прегледи и се очекува наскоро да биде пуштен дома. Тој претходно беше примен во болницата Сан Рафаеле во јануари 2022 година.

Берлускони беше италијанскиот премиер со најдолг стаж меѓу 1994 и 2011 година, а се зарази со коронавирусот во септември 2020 година и успеа да се опорави по проблематичен период на лекување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хоспитализиран поранешниот италијански премиер Берлускони

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (86) е…