Хоџа: Беса ѝ понуди на Алијанса заедничко владеење и коалиција ама тие одбија

t

„Иако беше апсолутен фаворит за постигнување победа во Тетово, пред почетокот на изборниот процес Движењето Беса ѝ подаде рака на Алијансата за Албанците за опозициска соработка, нудејќи ѝ заедничко владеење во Тетов, но и коалицирање за идните парламентарни избори како албанска опозиција. Алијансата за Албанците ова не го прифати. Ова го кажувам за првпат јавно – вели генералниот секретар на Движењето Беса Аријанит Хоџа во својата колумна со наслов „Честитки за Тетово и порака до Алијансата за Албанците“, која ја објави весникот на албански јазик „Лајм“.

Хоџа пишува: „Уште во моите настапи во текот на предизборната кампања јас спомнав дека победата во Тетово ќе биде палење на пламенот кој ќе ја донесе политичката ротација за Албанците во Македонија.“

Посакувам овие локални избори во Тетово да им послужат за размислување на оние кои изгубија. Сега во наши раце е ние да ги направиме промените. Во едно нешто сме сигурни: со или без соработка никој нема да може да го сопре воздигнувањето на Движењето Беса на заслуженото место, на местото на претставувањето на Албанците во сите институции на државата.“„Позитивниот резултат им припаѓа на тетовци. Победата сегашна и идна им припаѓа на сите Албанци.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Си легнаа на брашното: Беса ќе оди…

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата…

БЕСА го подбра лидерот на ДУИ: Изјавата…

Од Беса изјавата на лидерот на „интегративците“,…

Обединување на албанскиот блок: БЕСА ќе ги…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, оценува дека…

Се јави Хоџа: БЕСА ќе даде поддршка…

Заменикот претседател на движењето БЕСА, Аријанит Хоџа…

БЕСА ќе поднесе интерпелација за Артан Груби…

Движењето БЕСА се очекува да достави до…