Хрватската полиција пристигна во Белград

t

Допатувала за да се информира за работата на српската полиција и за понатамошниот тек на истрагата за случајот на исчезнувањето на хрватскиот државјанин Матеј Периш.

Членовите на високата делегација на министерството за внатрешни работи на Хрватска ги примиле министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин и началникот на полициската управа за градот Белград и помошник директор на полицијата Веселин Милиќ.

На состанокот присуствувал и таткото на исчезнатото момче, Ненад Периш.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ претходно го најави пристигнувањето на хрватската делегација и наведе дека цело време се работи на два колосека.

Кажа и дека сака да добие целосна слика за случајот на исчезнатото момче како и дека сака да учествува во истрагата и да помогне во потрагата по исчезнатио граѓанин на Сплит.

Хрватскиот премиер ѝ се заблагодари на полицијата во Србија, но соопшти дека во земјата се испратени хрватски полицајци.

„Дадов налог во Белград да се испрати екипа на наши претставници на полицијата за да бидат вклучени во текот на истрагата. Она што е клучно е семејството, но и целата јавност во Хрватска, да добијат детални информации и слика за исчезнатото момче“, кажа Пленковиќ.

Додаде дека сè уште недостигаат информации за тоа што му се случило на Периш.

„Според тоа што го добивам, немаме целина што се случило. Во овој момент не можам да коментирам туѓи изјави. Мене ми е важно да дознаеме што се случило“, кажа хрватскиот премиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…

Хил: Србија плаќа превисока цена за невоведување…

Соединетите Американски Држави разбираат дека Србија има…

Додик во одбрана на Вучиќ: Косово еден…

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик,…