Објавено на:

Хрватска нема да го забрани усташкиот поздрав, ќе се разговара само за зголемување на казните за негова употреба

t

Нема забрана, само можеби зголемување на казната за усташкиот поздрав.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека во разговорите со припадниците на националните малцинства и антифашистите размислуваат дали може да се зголемат казните за користење на усташкиот поздрав „За дом спремни“, но не и за измените на законот со кои би се забранила неговата употреба.


„Уште еднаш нагласив дека постојните прописи и пресуди на Уставниот суд се многу јасни што се однесува до извици, мислам дека само треба да ја унифицираме практиката. „Можеме да видиме дали може да се зголемат казните, за да можеме да дејствуваме превентивно, но и да ги санкционираме оние што го прекршуваат законот“, изјави Пленковиќ на новинарите по комеморацијата по повод 77-годишнината од пробивот од усташкиот логор Јасеновац, објавија хрватските медиуми. .

Сепак, хрватскиот премиер не прецизираше дали се размислува за промени во областа на кривичното или прекршочното право.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Од 1 јануари 2023 година Хрватска…

На денешниот состанок на Европскиот Совет, Хрватска…

Прв случај на мајмунски сипаници и во…

Потврден е првиот случај на лице заразено…

Весна Пусиќ после самитот ЕУ-Западен Балкан: Што…

-Поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска…

Милановиќ за кандидатските статуси: Ако може за…

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ го коментираше…

Пленковиќ казнет 400 евра поради несовпаѓање на…

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ денеска е…