Објавено на:

Хрватска ќе обезбеди дополнителни 100 милиони евра помош за украинските бегалци

t

Хрватска ќе ја зголеми помошта за пријателскиот украински народ и ќе обезбеди дополнителни 100 милиони евра како дел од иницијативата Global Citizen Impact за помош и грижа за украинските бегалци, објави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

„Додека руската брутална агресија против Украина продолжува, би сакале да ја изразиме нашата поддршка и солидарност со украинскиот народ“, напиша Пленковиќ на Твитер.

„Хрватска ветува дополнителни 100 милиони евра помош за украинските бегалци“ на кои ќе им треба прием во Хрватска.Во овие тешки моменти за украинскиот народ, ќе продолжиме со нашата поддршка, солидарност и помош во овие моменти во кои сме со Украина и со Украинците“.

Според најновите податоци, во Хрватска има повеќе од 12.600 украински бегалци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Угостител од Хрватска нуди 2.000 евра плата…

Ресторан од централна Истра, чиј објект работи…

Македонец и Босанец ограбиле жена од старечки…

Загрепската полиција ја завршила истрагата за 29-годишен…

Српско-хрватска банда фатена во меѓународна акција –…

Хрватската полиција неодамна учествуваше во меѓународна акција…

Едно лице загина: Автобус со албански регистарски…

Едно лице почина, а неколку се повредени…

Хрватскиот гувернер: Воведувањето на еврото помина фантастично…

Гувернерот на Хрватската национална банка, Борис Вујчиќ…