Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му се заблагодари на Милановиќ

t

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на Твитер им се заблагодари на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и министерката за одбрана Мариј Баножиќ откако Владата вчера на парламентот ја испрати одлуката за учество на Хрватска во мисијата за воена помош во Украина.

„Владата на Република Хрватска ја одобри одлуката за обука на украинската армија во Хрватска. Модерна, добро обучена армија со моќни партнери дефинитивно ќе победи глутница руски убијци, разбојници и силувачи. Ви благодариме Андреј Пленковиќ и Мари Баножиќ за нивната поддршка!” твитна Reznikov.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Кулеба: Две украински амбасади добиле заканувачки писма

Две украински амбасади добиле заканувачки писма, изјави…

Украина ги ограничува активностите на верските организации…

Украина ќе ги ограничи активностите на верските…

Подољак ја демантира Фон дер Лајен: Во…

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу…