Хрватскиот премиер Пленковиќ утре во посета на Македонија

t

Претседателот Стево Пендаровски, утре – 5 април 2023 година, среда, ќе го прими претседателот на Владата на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, кој ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Премиерот ќе биде придружуван од министерот за економија и одржлив развој Давор Филиповиќ и парламентарниот претставник на албанската, бошњачка, црногорското, македонското и словенечкото национално малцинство Емина Лекај Прљаскај.

За време на престојот во Скопје, премиерот Пленковиќ ќе се сретне со премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, со претседателот на Република Македонија, со претседателот на Собранието, Талат Џафери, при што ќе се обрати пред претставниците на свечена седница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спортски авион се сруши во Хрватска!

Мал спортски авион денеска се урна кај…

Хрватска воведува посебно кривично дело „тешко убиство…

Хрватска соопшти дека воведува нови мерки и…

Пендаровски, Милановиќ и Пирц Мусар заеднички контра…

Претседателите на Република Македонија, Стево Пендаровски, Словенија,…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…