Објавено на:

Хрватскиот претседател со поддршка за Босна: Ни Русија ни Србија не можат да ја распарчат – Тие заслужуваат членство во ЕУ пред Украина!

t

Милановиќ: БиХ не ја распарчуваат ниту Хрватска, ниту Србија, ниту Русија!

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска не подготвува агресија, ниту сака да ја распарчи БиХ, а богами, рече, ниту Србија ниту Русија, бидејќи тоа не можат да го направат.

Во обраќањето до јавноста од Славонија, Милановиќ рече дека хрватскиот интерес во БиХ е рамноправноста на трите народи, што, како што наведе, е многу важно за мирот.

„Ако Украина добие статус кандидат за ЕУ, Босна одамна го заслужи тоа. Доколку Брисел не ја разбира доволно ситуацијата, тогаш дипломатијата треба да го објасни тоа“, рече Милановиќ коментирајќи ја ситуацијата во однос на изборните реформи во БиХ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Васало за бугарските клубови и уставните измени:…

Заменик aмбасадорoт во делегација на ЕУ во…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…